Testowa

Minimalizm w szafie

minimalizm w szafie

Masz dużo rzeczy, ale nie masz się w co ubrać? To dość częsty problem, z którym zmagają się kobiety na całym świecie. Na pomoc przychodzi minimalizm, który jest nie tylko modnym trendem, ale też sposobem na zachowanie równowagi w swojej szafie i metodą na to, żeby wszystkie posiadane ubrania zawsze do siebie pasowały. Jak osiągnąć minimalizm w szafie? Czy wystarczy po prostu mało kupować? Niekoniecznie!

Mądry minimalizm, czyli ukłon w stronę klasyki 

Minimalizm nie polega na wyrzuceniu większości ubrań i kupowaniu kilku sztuk odzieży raz na rok. Droga do minimalizmu powinna być stopniowa i nie polegać jedynie na ograniczeniu ilości kupowanych ubrań, ale na kierowaniu się ich jakością. Krótko mówiąc, lepiej kupić jedną bluzkę dobrej jakości niż trzy kiepskiej, które będą do wyrzucenia zaraz po praniu. W minimalistycznej szafie króluje klasyka, czyli proste wzory w stonowanych kolorach, takich jak biel, szarość, czerń lub brązy. Nie oznacza to, że ubrania minimalistki są nudne. Wręcz przeciwnie – ubrania pasujące do siebie można dowolnie zestawiać i tworzyć kreatywne stylizacje.


Co na pewno nie powinno znaleźć się w minimalistycznej szafie?

  • fasony modne przez jeden sezon
  • ekstrawaganckie wzory i kolory, które nie pasują do reszty ubrań
  • elementy garderoby, które wyglądają dobrze tylko w zestawieniu z kilkoma ubraniami lub w ogóle nie wyglądają dobrze (po co ci ubranie, które prezentuje się ładnie tylko na wieszaku?)
  • rzeczy, które “kiedyś założysz”, ubrania za małe, niedopasowane do twojej sylwetki lub zniszczone. 

 

Minimalizm w szafie to duże ułatwienie na co dzień, kiedy nie mamy czasu zastanawiać się w co się ubrać. Posiadając dobrą bazę w szafie łatwiejsze staje się nie tylko komponowanie stylizacji, ale też zakupy, ponieważ kierujemy się wcześniej określonymi kryteriami. 

Minimalistyczna szafa kapsułowa 

Tzw. capsule wardrobe, czyli szafa kapsułowa jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą uporządkować swoją garderobę. Szafa kapsułowa powinna składać się z niewielkiej ilości ubrań, które, w połączeniu ze sobą, tworzą wiele stylizacji. Jakie ubrania powinny znaleźć się w szafie kapsułowej? 

  • Takie, w których czujesz się dobrze i które chętnie zakładasz. Minimalizm w szafie, to możliwość skupienia się na wygodnych ubraniach dobrej jakości, które po prostu lubisz nosić. 
  • Pasujące do twojej sylwetki. Ten punkt ma bezpośredni wpływ na opisywany wcześniej – ubrania, które do ciebie pasują sprawiają, że czujesz się dobrze. Warto przeanalizować swoją budowę i wybrać ubrania, które podkreślą atuty i ukryją wady sylwetki. 
  • Klasyczne wzory i kolory. Oczywiście powinny być to kolory, które lubisz i w których czujesz się dobrze. Nieodłącznym elementem każdej szafy minimalistki będą np. czarne spodnie, klasyczne białe lub czarne topy oraz tzw. mała czarna. 

 

Tworzenie szafy kapsułowej powinnaś rozpocząć od gruntownego przejrzenia zawartości garderoby. Warto oddać osobom potrzebującym ubrania, których na pewno już nie założysz. Inną opcją jest wyrzucenie zbędnej odzieży do kontenera na tekstylia. Dopiero po uporządkowaniu posiadanych ubrań, możesz zaopatrzyć się w brakujące rodzaje garderoby. Oczywiście, z zachowaniem wcześniej ustalonych zasad. Dobrze określić na papierze nasz ulubiony styl oraz rodzaj noszonych ubrań. Zminimalizuje to ryzyko pochopnych zakupów pod wpływem promocji lub reklamy nowej kolekcji. 

Minimalizm, a odpowiedzialna moda 

Minimalizm jest pochodną idei mody odpowiedzialnej  Ubierając się w świadomy sposób przyczyniamy się nie tylko do poprawy naszego samopoczucia i ułatwienia codziennych decyzji odzieżowych, ale też do ograniczania konsumpcjonizmu. Warto kupować ubrania od polskich projektantów i decydować się na droższe produkty, ale lepszej jakości, które posłużą nam dłużej oraz zapobiegną kupowaniu kolejnych sztuk odzieży. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *