Testowa

Skład ubrań. Jak czytać metki?

skład ubrań, jak czytać metki

Zastanawiasz się, czym jest skład ubrań? Jak czytać metki? Poznanie odpowiedzi na te pytania ma znaczenie w trakcie wyboru metody prania i suszenia posiadanych przez Ciebie ubrań.

 

Dzięki zapoznaniu się ze składem ubrania, umieszczonym na metce, można szybko ustalić czy dana rzecz jest wykonana na przykład ze sztucznego tworzywa (poliester, winyl) czy też z organicznej bawełny (cotton) lub wełny. Oznaczenie na metkach jest obowiązkowe i wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 roku. Zgodnie z zapisem tej ustawy, na ubraniach i wyrobach włókienniczych umieszcza się symbole graficzne, zalecające sposób ich konserwacji i czyszczenia. Na metce znajduje się również skład materiałowy produktu.

 

Skład ubrań? Jak czytać metki, aby odpowiednio prać i suszyć odzież?

Wszystkie symbole na metkach to piktogramy, które informują na przykład czy daną rzecz można prać w pralce lub ręcznie. Minimalistyczne grafiki wskazują:

 

  • w jakiej temperaturze powinno odbywać się pranie,
  •  czy daną odzież można wybielać,
  • czy ubranie można suszyć w suszarkach bębnowych,
  •  czy odzież można prasować przy pomocy żelazka. 

 

Wanienka na metce symbolizuje, że daną odzież można prać ręcznie lub w pralce. Liczby umieszczone wewnątrz wanienki symbolizujące maksymalną temperaturę prania. Na metkach umieszczony bywa także symbol trójkąta, który oznacza, że ubranie może być poddane procesowi wybielania. Przekreślony trójkąt zakazuje tego działania, zaś trójkąt z dwiema wewnętrznymi liniami pozwala na wybielanie bezchlorowe.

Koniecznie czytaj metki na ubraniach – unikniesz zniszczenia swoich ubrań w trakcie prania i suszenia

Informacja o suszeniu, to kwadrat z okręgiem. Oznacza on, że odzież można suszyć w suszarce bębnowej. Jeśli wewnątrz okręgu będą znajdować się również kropki, wówczas ich liczba wskazuje w jakiej temperaturze można wysuszyć konkretny materiał. Przekreślony ten piktogram oznacza, że odzież należy suszyć naturalnie. Symbol żelazka z jedną kropką oznacza prasowanie w najniższych zakresach temperatur, dwie kropki symbolizują temperaturę do 150 stopni Celsjusza, zaś 3 do 200 st.C. Przekreślone żelazko oznacza, iż ubrań nie wolno prasować. Na metkach można również znaleźć informację o praniu chemicznym. Symbolizowana jest ona przez okrąg. Litera P w środku nakazuje czyszczenie chemiczne, zaś W delikatne pranie chemiczne przy użyciu węglowodorów. Warto zwracać uwagę na symbole umieszczone na metce ubrań, ponieważ odzież poddana praniu przy pomocy detergentów i suszeniu w sposób nieodpowiedni i niezgodny z zaleceniami, z pewnością może ulec deformacji i odbarwieniu. https://www.maya-boutique.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *